Nawigacja
· Strona główna
· Historia szkoły
· Samorząd Uczniowski
· Nasz Patron
· Dokumenty szkolne
· Rekrutacja
· Galeria zdjęć
· O naszej szkole
· Dla rodziców
· Nasi przyjaciele
· Europejski Fundusz Społeczny
· Doradztwo zawodowe
· Wczesne wspomaganie
· Pracownicy
· Linki
· Dla nauczycieli
· Kontakt
· Wyszukiwarka
· Klasa szpitalna
· Klub Olimpiad Specjalnych SZÓSTKA
Poczta ZSS
Logowanie na pocztę Zespołu Szkół Specjalnych
Telefon zaufania
Archiwum
listopad 2015
Wycieczka do Wrocławia na spektakl "Dzieci z Bullerbyn"
W dniu 4 listopada klasy: I, II i III gimnazjum UZ. brały udział w spektaklu "Dzieci z Bullerbyn.
Podróżowaliśmy do Wrocławia...a właściwie to chyba w dużo odleglejsze zakątki - bo spektakl w Teatrze Polskim przeniósł każdego widza do najweselszej wioski w Skandynawii - Bullerbyn, którą zamieszkuje sześcioro dzieciaków. Każdy dzień ich życia to niezwykła przygoda, a opowieści o swoich przeżyciach Lasse, Bosse, Lisa, Britta, Anna i Olle snują w taki sposób, że publiczność pęka ze śmiechu.Co tu dużo pisać? Z twórczości Astrid Lindgren przecież się nie wyrasta...
Zdjęcia

Wizyta w Piekarni - Cukierni Ratajczak & Gawlicki w Lesznie
Dnia 10 listopada uczniowie naszej szkoły mieli  przyjemność popracować  przy rogalach, w rodzinnej Piekarni – Cukierni Ratajczak & Gawlicki w Lesznie.
Dwa dni przed św. Marcinem, zgodnie z tradycją kultywowaną w całym kraju, gdy z przyjemnością degustujemy marcińskie rogale, dzięki Państwu Małgorzacie i Filipowi Gawlickim, mieliśmy przyjemność popracować właśnie przy rogalach, w rodzinnej Piekarni – Cukierni Ratajczak & Gawlicki w Lesznie. W poniedzałek – p. Ada Matuszewska, Filip i Mikołaj z gimnazjum, a we wtorek – p. Beata Osiejewska, Tobiasz i Szymon ze szkoły zawodowej.

W Poznaniu tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada istniała już na pewno w 1860r., wówczas to bowiem opublikowano w Dzienniku Poznańskim najstarszą dziś znaną reklamę rogala świętomarcińskiego. Popularna jest jednak legenda, że tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891r.

Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina, Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, który pracował w pobliskiej cukierni, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.

Zwyczaj wypieku w 1901r. przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w dniu św. Marcina średnio 250 ton tego wyrobu, natomiast w skali rocznej sprzedaż wynosi 500 ton, co stanowi 2,5 miliona sztuk rogali.

Aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania.

Historia Piekarni – Cukierni Ratajczak & Gawlicki, tak jak historia poznańskich rogali jest bardzo interesująca. Firma powstała 1 sierpnia 1970 roku przy ul. Wolności 7. Początowo była prowadzona przez Państwa Annę i Bolesława Ratajczaków, natomiast w 1984 roku została utworzona spółka z p. Andrzejem Gawlickim. W 2004r. „przy piekarni” została otwarta Kawiarnia.

Piekarnia jest zakładem typu rzemieślniczego. Wszystkie produkty wytwarzane są w dużej mierze ręcznie, przez wykwalifikowaną i doświadczoną załogę piekarzy.

Zarówno podczas produkcji chleba jak i rogali, firma korzysta z wieloletniego doświadczenia i wiedzy byłych i obecnych właścicieli, oraz umiejętności swoich licznych pracowników.

Zakład przez kolejne lata był dostosowywany do stale wzrastających wymogów rynkowych. Obecnie firma posiada bardzo zaawansowany park maszyn i wprowadza różne innowacje. Nie boi się wyzwań i eksperymentów, dzięki temu stosowane są nowe technologie i nowe urządzenia, które przyczyniają się do zwiększenia produkcji ku zadowoleniu pracowników, właścicieli a przede wszystkim wiernych klientów. W codziennej sprzedaży oferuje się bardzo bogaty asortyment wypieków najwyższej jakości, a więc... "mniam, mniam, nie tylko 11 listopada".

Opracowała: Beata Osiejewska

na podstawie stron: Piekarnia – Cukiernia Ratajczak & Gawlicki; Wikipedia

Zdjęcia

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W dniu 10 listopada 2015 r. odbył się w naszej szkole Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada po ponad 100 latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. Apel pomógł nam zrozumieć, w jaki sposób nasi przodkowie walczyli o to, abyśmy dzisiaj byli wolni.

Uczniowie klasy VI i gimnazjum przypomnieli wydarzenia z historii, które miały miejsce przeszło dziewięćdziesiąt lat temu, recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Dopełnieniem przedstawienia był występ uczniów kl. IIIa u-z oraz IIIb u-z, którzy zaprezentowali się w piosence „Gdy żołnierze idą drogą”. Na koniec uroczystości uczniowie kl. IV–VI przybliżyli nam jak do tradycji świętomarcińskich nawiązują nasi sąsiedzi w Niemczech oraz jak Polacy obchodzą to święto.

Zdjęcia

Warsztaty filcowania dla dzieci i rodziców
Dnia 19.11.2015 pani Beata Kamieniarz i p. Małgorzata Szwarczyńska przeprowadziły warsztaty filcowania dla dzieci i rodziców.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z metodą filcowania na sucho. Efektem tego twórczego popołudnia były własnoręcznie ozdobione woreczki, które uczestnicy zabrali do domów. Zarówno dzieci jak i rodzice świetnie się bawili.
Zdjęcia

ZAJęCIA EDUKACYJNE SZKOŁY ZAWODOWEJ W NADLEŚNICTWIE KARCZMA BOROWA

W środę, 18.11.2015 r. uczniowie klasy trzeciej oraz klasy drugiej szkoły Zawodowej udali się na zajęcia edukacyjne do nadleśnictwa Karczma Borowa Na miejscu przywitał nas pan leśnik, który w salce edukacyjnej wyposażonej w eksponaty zwierząt i roślin zamieszkujących nasze lasy, wprowadził nas w życie mieszkańców lasu. Ponadto zwrócił naszą uwagę na prawidłowe i bezpieczne zachowanie się w lesie oraz w kontakcie z dzikimi zwierzętami. Po zajęciach mieliśmy udać się na ognisko, ale pogoda pokrzyżowała nasze plany, dlatego też spacerem wróciliśmy do szkoły, gdzie wypiliśmy ciepłą herbatę i skonsumowaliśmy kiełbaski.

Mamy nadzieję, że wiosną będziemy mogli wziąć ponownie udział w tych ciekawych zajęciach.. Zdjęcia

H. Gołkowska


Dni otwarte w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie

Dnia 20 listopada 2015r. klasa Ia i Ib Zasadniczej Szkoły Zawodowej, korzystając z Dni Otwartych w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie, zwiedziły wraz z opiekunami, zakładowe Muzeum Wodociągów przy ul.Lipowej oraz Stację Uzdatniania Wody w Zaborowie.

W Muzeum mogliśmy zobaczyć m.in. fragment starego drewnianego rurociągu z przełomu XVIII i XIXw.; projekty sieci wodociągowej z 1898r.; agregaty pompowe; hydranty; wodomierze; lampę Davy'ego (która umożliwiała wczesne wykrywanie metanu); odzież ochronną "kanalarza"; mechaniczną oczyszczalnię ścieków z kompletnym i oryginalnym wyposażeniem, w tym unikatową tarczę separacyjną, stanowiącą bezcenny zabytek techniki w skali Polski! Obydwie klasy miały też możliwość zapoznać się ze zmodernizowaną Stację Uzdatniania Wody, znajdującą się w Zaborowie, oraz obejrzeć pod mikroskopem preparaty obrazujące "życie w kropli wody", czyli mikroorganizmy niezbędne do oceny czystości wód. Po zajęciach, każdy uczeń otrzymał drobne upominki. Dziękujemy pani Joannie Spychaj – Skopińskiej, za bardzo ciekawą i pouczającą prezentację!

Zdjęcia

ANDRZEJKOWA GÓRA GROSZA W SZKOLE ZAWODOWEJ OBCHODY ŚWIęTA PATRONA SZKOŁY

We wtorek, 24 listopada 2015 r., w Auli Szkoły Zawodowej odbyła się impreza łącząca w sobie obchody Święta Patrona naszej Szkoły, Janusza Korczaka, zabawę andrzejkową oraz akcję wspierającą rodzinne domy dziecka „Góra Grosza”.Szkolne kółko teatralne zaprezentowało przedstawienie nawiązujące do postaci pedagoga i filologa – Janusza Korczaka. Nasi aktorzy pod opieką pani Adriany Matuszewskiej zebrali gromkie brawa!

Kolejną częścią imprezy były wróżby i zabawy andrzejkowe, które przygotowali sami uczniowie. Mieliśmy również okazję skosztować domowych wypieków wykonanych przez naszych uczniów. Podczas całej zabawy prowadzona była zbiórka pieniążków wspierających ogólnopolska akcję „Góra Grosza”.
Zdjęcia

H. GołkowskaZabawa Andrzejkowa klas sp uz.

Dnia 25.11.2015 odbyła się zabawa andrzejkowa klas sp uz.W spotkaniu wzięli także udział zaproszeni przez nas goście- nasi Przyjaciele z Przedszkola Nr 21 w Lesznie. Nie zabrakło wróżb, tańców, zadań zręcznościowych i dobrej zabawy.
Zdjęcia

KONKURS WIEDZY O JANUSZU KORCZAKU

Dnia 24 LISTOPADA 2015r. w świetlicy szkolnej miał miejsce konkurs na temat życia, działalności i śmierci naszego patrona szkoły Janusza Korczaka

W konkursie uczestniczyli uczniowie klas IV, V, VI szkoły podstawowej i I gimnazjum. Zawodnicy pracowali w czteroosobowych zespołach. Wspólnie rozwiązywali zadania testowe, a następnie przygotowali pracę plastyczną przedstawiającą Kajtusia - jednego z bohaterów książki J. Korczaka.

Konkurs wygrał zespół w składzie:

  • Agata Poprawa klasa VI
  • Szymon Pokrzywka klasa VI
  • Eryk Nicke klasa IV
  • Zosia Blask klasa I

Zdjęcia


Andrzejkowe wróżby

Dnia 30 listopada, w imieniny Andrzeja, uczniowie klas IV, V i VI SP dowiedzieli się jaka czeka ich przyszłość.

Zdjęcia


Konkurs frazeologiczny dla uczniów gimnazjum

W listopadzie został rozstrzygnięty Konkurs Frazeologiczny

Uczniowie mieli za zadanie dopasować podane związki frazeologiczne do ich objaśnień, a następnie zilustrować wybrany związek frazeologiczny.

 

I miejsce

· Wioletta Majchrzak i Basia Kołakowska

II miejsce

· Zuzia Jendrysiak i Paulina Błażejczak

· Mikołaj Reich i Adrian Meissner

III miejsce

· Nicola Domichowska i Zosia Blask

· Filip Kowalski i Karol Sobolewski

Wyróżnienie

· Patryk Kubacik i Marek Etynkowski

Zdjęcia

 

Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy"

W tegorocznej, już trzeciej edycji konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy", pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy, wzięło udział 17 uczniów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Konkurs odbył się 3.XI.2015r, natomiast jego podsumowanie w obecności Pani Danuty Goździewicz – Suchanek – Kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu Oddział w Lesznie oraz Dyrektorów Zespołu Szkół Specjalnych – Pani Wioletty Lewandowskiej i Pana Andrzeja Wrotyńskego – 1.XII.2015r.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, w tym przepisów bhp, wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Zarówno liczba uczestników jak i poziom konkursu był zdecydowanie wyższy niż poprzednie edycje! Walka była bardzo zacięta i do końca nie można było przewidzieć, kto zwycięży.

W pierwszej części konkursu, tzn. w teście, największą ilość punktów zdobyły:

Marta klasa III – 23 punkty; Monika klasa II – 22 punkty; Asia klasa III – 20 punktów; Ania i Ola klasa III – ex aeguo 18 punktów.

Po części praktycznej, w końcowej kwalifikacji sytuacja się trochę zmieniła:

I miejsce i 36,5 punktów zdobyła Marta natomiast II miejsce z 35 punktami zajęła Asia. Obie laureatki zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego i pojadą do Poznania.

Kolejne miejsca zdobyły: Monika (33,5 punkty), Ania (30 punkty) i Ola (25punkty).

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie "Poznaj swoje prawa w pracy", otrzymali nagrody ufundowane przez Państwową Inspekcję Pracy; dyplomy oraz "porcję witamin" z rąk szkolnych organizatorów.

Uczestnikom konkursu – gratulujemy odwagi i wiedzy!

Zdjęcia


Święto Patrona Szkoły

Dnia 27.11.2015r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły Janusza Korczaka
Zdjęcia

Ta strona używa plików cookies
Urząd Miasta Leszna
Obowiązek Informacyjny
Dostępność
Translate this site

Akty Prawne
Losowa Fotka
Fundacja Aby żyć
Gra edukacyjna
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc - osoba nieprzytomna oddychająca
Kalendarz
Po Wt r Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Testy na kartę rowerową
1 2 3 4 5