Nawigacja
· Strona główna
· Historia szkoły
· Samorząd Uczniowski
· Nasz Patron
· Dokumenty szkolne
· Rekrutacja
· Galeria zdjęć
· O naszej szkole
· Dla rodziców
· Nasi przyjaciele
· Europejski Fundusz Społeczny
· Doradztwo zawodowe
· Wczesne wspomaganie
· Pracownicy
· Linki
· Dla nauczycieli
· Kontakt
· Wyszukiwarka
· Klasa szpitalna
· Klub Olimpiad Specjalnych SZÓSTKA
Poczta ZSS
Logowanie na pocztę Zespołu Szkół Specjalnych
Telefon zaufania
Archiwum
listopad 2016
Konkurs "Zdrowie w słoiku"
Dnia 03.11.2016r. został rozstrzygnięty konkurs "Zdrowie w słoiku".  W konkursie wzięły udział klasy I-III SP i UZ, kl IV- VI SP i UZ, Gimnazjum UZ i SPP.  Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali przetwory w słoikach albo wykonali piękne plakaty związane ze zdrowym spożywaniem warzyw i owoców, a co za tym idzie witamin. Dzieci dowiedziały się podczas przygotowywania prac konkursowych jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Rodzice naszego Zespołu Szkół są zadowoleni z tego, żę dzieci biorą udział w programie "Warzywa i owoce w szkole". Rozstrzygnięcie konkursu odbyło 03.11.2016r. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy, a dzieci nagrody! Gratulujemy!!!
Zdjęcia
Organizatorzy konkursu: Pani Aleksandra Feld-Sowińska, Pani Magdalena Dudkiewicz

Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy"

14 i 15 listopada 2016r. w Zasadniczej Szkole Zawodowej odbyła się już czwarta edycja konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” dla klas I, II i III.  Celem konkursu jest propagowanie wiedzy z zakresu prawa pracy wśród pracowników młodocianych. Konkurs corocznie odbywa się pod patronatem Państwowej Inspekcji Pracy, a uczestniczyć w nim mogą szkoły ponadgimnazjalne, biorące udział w programie edukacyjnym pn. „Kultura bezpieczeństwa”, w którym uczestniczy również nasza szkoła.

W roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło do konkursu 17 uczestników:

- klasa I – 6 osób

- klasa IIa – 5 osób

- klasa IIb – 1 osoba

- klasa III – 5 osób

Bardzo ładnie zaprezentowała się klasa p. Ady Matuszewskiej, bo chociaż pierwszaki startowały po raz pierwszy, udało się im zebrać sporo punktów (niekiedy zdecydowanie więcej niż starszym kolegom!).

Rewelacyjny był Paweł z klasy I – na 25 pytań zdobył 25 punktów, chociaż zgłosił się do konkursu dzień wcześniej!

Drugie miejsce wywalczyła Monika z klasy III, zdobywając 23 punkty.

Na trzecim miejscu uplasowała się Wioleta z klasy I – 21 punktów.

Czwartym i piątym miejscem musieli się zadowolić Angelika (klasa IIa) i Mikołaj (klasa I). Oboje zdobyli po 20 punktów. O kolejności zadecydowała dogrywka, do której zadania przygotował Pan Rafał Tomaszewski. Tym razem zwyciężyło doświadczenie – wygrała Angelika.

Do etapu regionalnego konkursu mogły zakwalifikować się tylko dwie osoby, które zgromadziły na swoim koncie największą liczbę punktów. Dlatego do Poznania pojedzie Paweł i Monika.

W grudniu odbędzie się oficjalne podsumowanie konkursu, a nagrody wręczać będzie Pani Danuta Goździewicz – Suchanek – Kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Lesznie.

Zdjęcia

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję!

Przygotowała: Beata Osiejewska


16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

W środę, 16 listopada 2016 r. w Zasadniczej Szkole Zawodowej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji odbyły się warsztaty poruszające temat tolerancji we współczesnym świecie, które prowadziła p, H. Gołkowska, opiekun Samorządu Uczniowskiego ZSZ.

Uczniowie rozwiązywali na początku test, który miał im pokazać, czy są ludźmi tolerancyjnymi. Następnie, wykonując szereg zadań i ćwiczeń wspólnie dochodziliśmy do tego, co to jest tolerancja i gdzie leżą jej granice. Na koniec uczniowie odegrali scenki uzmysławiające nam, jak wygląda prawdziwa tolerancja w życiu codziennym.

Kolejnymi zajęciami z cyklu rozmów o tolerancji będzie spotkanie z obcokrajowcem.

Zdjęcia

H. Gołkowska

 

Miejski Dzień Profilaktyki
Urząd Miasta Leszna wraz  z Komendą Policji w Lesznie organizuje cykl wydarzeń pod nazwą "Miejski Dzień Profilaktyki". Jedną z form było wyjście naszych uczniów z gimnazjum do MBWA. Na początku wizyty uczniowie obejrzeli filmy i wysłuchali krótką prelekcję na temat "dopalaczy" przygotowaną przez panią Helenę Strzałkowską - Dyrektora MCP "Alternatywa". Następnie uczniowie wysłuchali historii i oglądali przykłady zastosowań "szablonów". Szablony graficzne o tematyce zdrowotnej pomogli uczniom wykonać plastycy: pan Jacek Masiakowski i pani Marta Olejnik. Gotowe szablony zostały wykorzystane do wykonania torb. Młodzież była bardzo zadowolona ze wspólnie spędzonego czasu w BWA. Dziękujemy!!!
Zdjęcia

Opiekunowie: Aleksandra Feld-Sowińska i Karolina Sójka.


Święto Patrona Szkoły Janusza Korczaka.
Dnia 25.11.2016r.  odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły Janusza Korczaka.


Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy"
W dniu 14 i 15 listopada 2016 roku w Zasadniczej Szkole Zawodowej dla uczniów klas I-III odbył się konkurs” Poznaj swoje prawa w pracy”.
Druga już edycja tego konkursu zorganizowana była przy współpracy z Państwową Inspekcją Pracy w Lesznie. Uczniowie pisali test teoretyczny dotyczący zagadnień związanych z prawem pracy. Oprócz części teoretycznej uczniowie rozwiązywali zadania praktyczne z zakresu prawa pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy i zapobiegania wypadkom. Uczestnicy brali udział w konkursie JEDEN Z DZIESIECIU ( największa liczba prawidłowych odpowiedzi w czasie 2 min), opisywali metryczkę na gaśnicy i wiertarce, wypełniali kartę protokołu powypadkowego oraz przygotowywali stanowisko pracy zgodne z zasadami ergonomii. Organizatorami konkursu byli: Beata Osiejewska, Tadeusz Nowak i Rafał Tomaszewski. Dwóch najlepszych uczestników konkursu weźmie udział w etapie wojewódzkim konkursu w Poznaniu.

KLASYFIKACJA GENERALNA:

I MIEJSCE PAWEŁ TACZAK I ZSZ –MAX LICZBA PUNKTÓW

II MIEJSCE MONIKA LASKOWSKA III ZSZ

III MIEJSCE ANDŻELIKA KOZIBURA III ZSZ

IV MIEJSCE MIKOŁAJ REICH I ZSZ

Zdjęcia

Beata Osiejewska

Tadeusz Nowak

Rafał Tomaszewski


Konkurs plastyczno-czytelniczy "Janusz Korczak  nasz patron"

23 listopada 2015 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy o Januszu Korczaku dla klas klas IV–VI SP i kl. I–III gim.
Uczestnicy pracowali w 5 zespołach wytypowanych przez swoje klasy. Pierwszy etap konkursu polegał na uważnym przeczytaniu fragmentu pochodzącego z książki pt. ,,Król Maciuś Pierwszy” oraz udzielaniu odpowiedzi na pytania, rozwiązywaniu testu związanego z życiem i twórczością naszego Patrona oraz rozwiązaniu krzyżówki.
W drugim etapie każdy z zespołów wykonał kukiełkę króla Maciusia.
Na wynik konkursu wpłynęło podsumowanie punktacji za część pisemną oraz ocena wykonanych kukiełek.

Wyniki konkursu:

I miejsce – kl. III Gim.

· Karolina Suligowska, Zuzanna Jendrysiak, Jakub Majchrzak

II miejsce – kl. I Gim.

· Agata Poprawa, Patrycja Grabowska, Kamila Lewndowska

III miejsce – Grupa II, kl. IV – VI

· Iza Dolczewska, Kasia Rak, Patrycja Plewa, Marcel Szeszuła

Zdjęcia


Święto Pluszowego Misia
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie.   Pluszowe misie opanowały naszą szkołę.  W dniu 29 listopada 2016 r.. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Uroczysty dzień rozpoczął się od liczenia zgromadzonych misiów w klasach. Konkurs na największą liczbę misiów zdecydowanie wygrała klasa I – II SP,  która nazbierała ich aż 128, co na jednego ucznia wypadło po mniej więcej 14 misiów!!! Trzy pozostałe miejsca zajęły: kl. I SP uz, kl. III SP i kl. Ia SPP.
Następnie rozstrzygnęliśmy konkurs na „Najciekawszy wypiek w kształcie misia”. Wszystkie wypieki były tak wspaniałe, że komisji trudno było zdecydować komu przyznać I miejsce. Po naradzie zwycięstwo przyznano kl. III SP. Na czwartej lekcji dzieci zostały zaproszone do wspólnej czytelniczej imprezy integracyjnej.
Na początku wysłuchały opowiadania M. Konopnickiej pt. „Stary zielony miś”, którego inscenizację przedstawiły dzieci z kl. IV – VI.
Były Przytulanki z małymi i dużymi misiami, pląsy i tańce przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Misie szare”, itp.
Każdy uczeń z imprezy wyszedł ze słodką niespodzianką od pani dyrektor, która również uczestniczyła w naszej imprezie.
To był dzień pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
Zdjęcia


Zabawa Andrzejkowa klas IV - VI

Andrzejki to idealny czas na wróżby miłosne. 30 listopada, uczniowie klas IV, V i VI podczas zabawy Andrzejkowej, poznali swoją przyszłość Było lanie wosku, zabawa z butami, losowanie wróżb, magiczne kubki z ukrytymi przedmiotami, wielobarwne koło, gdzie każdy kolor ma inne znaczenie, serca z imionami i wiele innych atrakcji. Zabawa była bardzo udana dzięki wróżbom, które przygotowały pani Małgorzata Bącalska i pani Anna Pajęcka oraz pysznym ciastom, które upiekły mamy uczniów
Zdjęcia


Andrzejki w klasie IIa Zasadniczej Szkoły Zawodowej

„Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

30 listopada 2016r., klasa IIa Zasadniczej Szkoły Zawodowej połączyła przyjemne z pożytecznym – wykorzystała moc andrzejkowych wróżb, wypiekając świąteczne pierniki.

Zaczęliśmy od przygotowania z p.Adą Matuszewską, ciasta piernikowego. A kiedy ciasto znalazło się w zamrażalniku, przystąpiliśmy do wróżb. Z tego wszystkiego zapomnieliśmy o zdjęciachL

Troszkę historii: Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Tyle z Wikipedii.

My wróżenie zaczęliśmy od:

WRÓŻBY Z KARTECZKAMI

Szukaliśmy odpowiedzi, jak na imię będzie miał przyszły mąż/żona. W tym celu sporządziliśmy kartki z imionami dziewczyn i chłopaków naszej klasy. Ponieważ panów mamy trochę mniej, musiałyśmy się posiłkować innymi męskimi imionami. Pojawiło się pierwsze zaskoczenie – nie wszystkie imiona zgadzały się z naszymi oczekiwaniami.

WRÓŻBA Z BUTAMI

„Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie”

Aby dowiedzieć się która/który z grona wróżących sobie osób zmieni stan cywilny, posłużyliśmy się butami. Ustawiliśmy buty rzędem w kącie klasy, a następnie przekładaliśmy w kierunku drzwi. Właścicielem buta, który pierwszy dotknął czubkiem progu, okazał się Szymon i to on może liczyć na błyskawiczną zmianę stanu cywilnego. Niektóre „panny na wydaniu” wyników tej wróżby koledze bardzo pozazdrościły.

WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM 3 KUBKÓW
Pod kubkami leżały: obrączka, lalka, różaniec. Nauczyciel za każdym razem „tasował” kubki, żeby zmylić wróżącego.

Wylosowany symbol oznaczał:
obrączka – rychłe zamążpójście,
lalka – samotne macierzyństwo
różaniec – życie w samotności, pójście do klasztoru

O dziwo, sporo wróżących wybiera się do klasztoru!

WRÓŻBA ZE ŚWIECZKAMI

W misce z zimną wodą pływały 2 świeczki. Jeżeli świeczki spotykały się ze sobą, to oznaczało, że wybranek kocha i chce się ożenić. Jeśli świeczki się mijały – a bardzo często tak było – należy poszukać sobie innego.

Panowie woleli nie ryzykować, a więc dziewczyny – do przyszłego roku szukamy nowych kandydatów do ręki!

Kiedy zapoznaliśmy się z tym co nam los przyniesie, mogliśmy zabrać się za pyszne pierniki. Było ich tyle, że poczęstowaliśmy innych uczniów, których zapach naszych pierników bardzo rozpraszał.

Dziękujemy p. Adzie Matuszewskiej za pomoc!

Zdjęcia

Przygotowała: Beata Osiejewska

 

Ta strona używa plików cookies
Urząd Miasta Leszna
Obowiązek Informacyjny
Dostępność
Translate this site

Akty Prawne
Losowa Fotka
Fundacja Aby żyć
Gra edukacyjna
Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc - osoba nieprzytomna oddychająca
Kalendarz
Po Wt r Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Testy na kartę rowerową
1 2 3 4 5